Jak si vybavit roubenku

Kdo jednou propadne kouzlu roubených staveb, už nikdy svou lásku nevymění za jinou. Roubené stavby byly kdysi doménou horských vesnic. Ani dnes tomu většinou není jinak, i když potkat se s ní můžeme i v zástavbě rodinných domů. Jak si ale roubenku zařídit tak, aby interiér vyzdvihl její krásu?  


Ve venkovském stylu

Dřevo tady hraje hlavní roli. V momentě, kdy překročíte práh dveří, na vás dýchne pohoda, útulno a jakýsi klid, kde se téměř zastavil čas. Robustní nábytek z masivu, nespočet záclonek, vyšívané ubrusy a látkové dekorace. Takto nějak v představách může vypadat roubenka zařízená ve venkovském stylu.

Dominantou každé dřevostavby by měla být kamna. Ta kachlová jí dodají neobyčejný vzhled. Navíc ručně mačkané kachle vdechují do interiéru kouzlo řemesla a lásku, se kterou byly vyrobené. Dřevěná tyč nad kamny pak skvělé poslouží k sušení bylinek. Po usušení je můžete uchovávat v keramických dózách, které nad kuchyňskou linkou na poličce vyniknou.

Robustní nábytek nesmí chybět ani v dalších místnostech. Skříně a komody z masivu, stejně jako postel doplněná o nadýchané peřiny podtrhují ráz venkovského stavení. Vyvarujte se moderním věcem. Naopak klidně renovujte věci, které najdete po babičkách. Staré plechové džbány i malované smaltované nádobí dodají interiéru svůj jedinečný charakter.

Materiál hraje prim

Každý interiér vystihuje především materiál. Do roubenky se hodí dřevo, kov, sklo i keramika. Naopak plast je naprosto nevhodný. Stylová dřevěná kuchyňská linka v kombinaci s kamenem spolu s kovovým nádobím a krajkovými záclonkami podtrhne duši stavby a dodá interiéru vzhled venkova.

Ten vystihuje i patinovaný nábytek a detaily, jako jsou drobné výšivky, ozdobné rytiny nebo ručně malované kytičky. Na dekorace a záclonky se hodí látky s károvaným nebo proužkovaným vzorem. Z materiálu pak len nebo bavlna.

Svou pozornost zaměřte i na osvětlení. Svítidla ve tvaru svícnu nebo starých lamp v zemitých barvách zapadnou do rázu stavby. Stejně jako ručně kované úchyty, kliky, svícny a tyče na záclony.

Dub, buk, ořešák je ideální dřevo

Při vybavení roubenky mějte na paměti, že jednoduchost je tu základem. Nechte vyniknout kouzlo dřeva a interiér doplňte o prvky v zemitých barvách. Inspirací vám může být sama příroda. Dřevo je samo o sobě trvanlivý materiál. Abyste se z nábytku kochali dlouhá léta, volte raději tvrdší dřevo. Například dub, buk či ořešák.

Dobře vypadají malované truhly, jednodveřové skříně, kredenc, rohová lavice, lavice u kamen nebo otevřené policové skříňky k zavěšení na zeď. Jestli zvolíte světlé, nebo tmavé dřevo je na vašem uvážení. Ale celek dohromady musí ladit jako jeden kousek. Proto zařizování věnujte dostatek pozornosti. Pokud si na to netroufáte, obraťte se na násSpolečně najdeme to pravé řešení právě pro vás.