Poloroubenky

Proč stavět poloroubenku?

Poloroubenky kombinují to nejlepší z roubených a zděných staveb. Kdo by se nechtěl probouzet svěží a odpočatý, pozitivně naladěný, s chutí do práce. Taková rána vám nabídne spánek v poloroubence. Zděné stavby mají svoji nepominutelnou praktičnost, ale poloroubenka vás o to nepřipraví a nabídne výhody navíc. To je důvod, proč o poloroubence uvažovat, když chcete stavět dům.

Poloroubenky byly typickou konstrukcí roubených staveb na našem území až do konce 18. století. V minulosti tvořily velkou část našich vesnic a menších měst. Zvláště obytné místnosti byly stavěny roubenou technologií i v jinak kamenných nebo zděných domech, bezpochyby z důvodu lepšího tepelného komfortu, které dřevěné konstrukce poskytují. Naopak zděné části nejčastěji sloužily jako stáj či chlév.

Naše poloroubenky jsou již stavěny moderním způsobem. Kamenná část je nahrazena moderními zdícími materiály, které využíváme především na stavbu technického zázemí domu, kotelny, koupelny, případně garáže, pokud je součástí domu. Obytné prostory jsou naopak postaveny z roubených trámů, které dají poloroubence tu úžasnou atmosféru. Vy si můžete vybrat, zda dáte přednost:

  • trochu exotickému západnímu červenému cedru, který dovážíme z Britské Kolumbie,
  • nebo lepené finské borovici,
  • případně tradičnímu lepenému smrku.

Nejen emoce, ale také zdravé prostředí

Dřevo poloroubenky nejenže nabízí úžasnou atmosféru, ale vlastnosti dřeva zaručují uchování ideální vlhkosti v objektu v rozmezí 30 až 55%. Díky optimální vlhkosti je pak v poloroubence méně prachu, bakterií a virů, což je velmi zásadní pro děti i dospělé s alergiemi. Bez nadsázky tak můžeme říct, že život v takovém domě je mnohem zdravější, než ve kterékoli jiné stavbě.

Tepelně izolační vlastnosti poloroubenek

Dřevo má nízkou tepelnou vodivost, takže za horkých letních dnů udrží příjemné klima v domě i bez klimatizace. V zimě naopak po zapnutí vytápění se rychle ohřeje povrchová vrstva stěn a teprve později absorbuje teplo i hmota stěn. Díky tomu je v domě rychle teplo a tyto domy jsou tak velmi vhodné i pro občasné využívání, například jako rekreační chalupy.

Vyberte si projekt, nebo vám dům vyprojektujeme

Hledáte inspiraci pro váš dům? Náš katalog nabízí hned několik staveb, které byly projektovou kanceláří plánovány jako poloroubenka. Nechte se inspirovat, ale vezměte v úvahu, že prakticky každá roubenka, nebo srub mohou být postaveny jako poloroubenka.

Máte svoji vizi poloroubenky? Neváhejte a kontaktujte naši projekční kancelář. Převedeme vaše myšlenky a nápady na papír.

Rádi byste se dozvěděli více? Kontaktujte nás.

Přiložit soubor: