Okna do srubu a roubenky

Okna tvoří nedílnou součást domu a dotváří tak jeho vzhled. Plní tedy nejen funkci praktickou, ale také estetickou. Velmi oblíbené jsou velké prosklené plochy, kterými prostupují sluneční paprsky po většinu dne. Tyto velké plochy mají důležitý význam také pro energetickou náročnost domu. Pokud je dům a jeho okna správně natočen ke světovým stranám, pomáhají vyhřívání domu.

 

Velké prosklené plochy

Velká okna nebo velké prosklené plochy jsou samozřejmě oblíbené také u srubů a roubenek. Zákazníci si často přejí do obývacího pokoje dvoukřídlé balkonové dveře nebo velké posuvné prosklené stěny, tzv. HS portály. Na obývací pokoj totiž navazuje venkovní terasa, která je tímto nenásilně propojena s interiérem domu a tím prostory k užívání zvětšuje. Tyto velké skleněné plochy jsou typické především pro moderní projekty srubů. U roubenek a poloroubenek zákazníci volí spíše menší okna, která zapadnou do okolního rázu krajiny. V současné době se staví už i roubenky v moderním architektonickém stylu. Naši projektanti navrhnou zákazníkům roubenku nebo poloroubenku podle jejich přání. Pokud dům stojí v některé chráněné krajinné oblasti, tak často do provedení oken a celého domu zasáhne regulace územním plánem, ve kterém je stanoveno, jak mají okna vypadat.

 

Zabudování oken

Zabudování oken a dveří do srubu má svá specifika. Při montáži oken do srubů se používá vodící hranol, u roubenek zase T-profil. Detail zabudování je know-how každého výrobce. Odborníci na sruby a roubenky pak vědí, jak správně stěnu pro osazení připravit. Na rozdíl od zděných staveb, ve kterých se používá montážní pěna kolem celého okna, se u srubů a roubenek dává pěna kolem stěn a parapetu. Nad oknem musí být trvale pružná izolace, která vyplňuje dilatační spáru.

 

Okna dřevěná nebo plastová

Velmi důležitý je také výběr kvalitních oken. Naše firma spolupracuje s ověřenými výrobci, kteří mají s výrobou oken pro sruby a roubenky mnohaleté zkušenosti. Zákazníci si mohou vybrat dřevěná nebo plastová okna. Naprostá většina z nich ale volí do srubu nebo roubenky dřevěná okna, která přirozeně splynou s domem a okolní přírodou.