Srub nebo roubenku?

Rozdíly mezi sruby a roubenkami se nám, kteří tyto stavby realizujeme, zdá natolik zřejmý, že někdy zapomínáme, že zákazník může tápat ve správném pojmenování jednotlivých staveb. Proto jsme se rozhodli udělat takový malý souhrn a jednoduše obě technologie vysvětlit. V oboru dřevostaveb se srubům a roubenkám říká masivní dřevostavby. 

Srub se staví z masivní kulatiny o průměru 30 – 40 cm. Sruby se vyrábějí stále tradičním způsobem, tedy výhradně ručně, pouze pomocí motorové pily a ručního nářadí. Na výrobu používáme ručně odkorněnou smrkovou kulatinu. Pro mnohé laiky, kteří se dříve o stavbu srubů nezajímali, je překvapením, že se srub nejprve kompletně postaví ve výrobním areálu, následně se rozebere a pak zase složí na pozemku u zákazníka. Sedání stavby o 15 – 18 cm na patro, které je podmíněno stavební technologií a především použitým čerstvým dřevem, je zohledněno v projektové dokumentaci a při montáži. Kvůli tomu, že dřevo takto pracuje, je potřeba nechat stavbu neuzavřenou po dobu přibližně 6 měsíců stát na pozemku, aby došlo k částečnému sesednutí. Až potom se montují okna a dveře a přechází se k dalším dodělávkám, jako je například rozvod elektřiny, odpadů, vodoinstalace apod.

Roubenka se staví z vysušeného lepeného dřeva, případně z masivního západního červeného cedru, dováženého z Kanady. Dřevo je zpracováno na hranoly o šířce 20 – 25 cm a výšce 24 nebo 30 cm. CNC centrum pak ve výrobních halách vyrobí všechny potřebné spoje, prostupy pro elektroinstalaci, detaily apod. Montáž roubenky na pozemku zákazníka je díky poměrně velké předpřipravenosti ve výrobním závodě a použitému materiálu otázkou 2-3 týdnů.

Jak srub, tak roubenka mají svá specifika. Oba tyto stavební způsoby si najdou své zákazníky, kteří se do této stavby zamilují. Ti, co staví srub, chtějí žít co nejvíce v souladu s přírodou, mají kladný vztah k dřevu a používaným přírodním materiálům. Zákazníci, kteří volí roubenku, zase většinou preferují výstavbu pro Českou republiku tradičnějšího typu stavby. Také milují přírodu, ale zároveň dávají přednost tradičnější formě stavění. Někdy typ stavby může ovlivnit také lokalita, kde se dům bude stavět. O tom si můžete přečíst v našem jiném článku.